דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

מידע על כתב העת

קיוונים אקדמיים – כתב העת המקוון של הכשרת המורים בישראל הוא כתב עת אקדמי שפיט רב תחומי. קיוונים אקדמיים מכיל מאמרים מחקריים והגותיים שעברו שיפוט על ידי מומחים בתחום, ועובדו להצגה היפרטקסטואלית. בנוסף, מושם בייצוג המאמרים דגש מיוחד על שימוש באפשרויות המדיום הדיגיטאלי ובטכנולוגיות המידע.
הטכנולוגיות החדשות והפיתוחים המקוונים באינטרנט מעודדים התפתחות של כתבי עת מקוונים.
כתבי עת מסוג זה (E-Journals) מקובלים ברשת האינטרנט מעל 10 שנים. חלקם התחילו במהדורה מקוונת מקבילה למהדורת הדפוס, ועברו במשך הזמן למהדורה מקוונת בלבד. רבים מכתבי העת המקוונים קנו מוניטין בתחומם, והם יוצאים לאור באופן סדיר ומעודכן, ומשמשים כמקור ראשון להתעדכנות במחקרים חדשים.
(לעיון ולהרחבה נא עיינו במאמרו של עמי סלנט "על סוגים של E- Journals : תמונת מצב 2008")

ייחודיותו של קיוונים אקדמיים

  • זמינות: גישה חופשית למאמרים ללא סיסמה או תשלום.של דמי מנוי.
  • תפוצה רחבה: קיוונים אקדמיים פתוח ברשת האינטרנט לכל המעונין, ואינו תלוי במספר עותקים.
  • אינטראקטיביות: מנגנון תגובות אינטראקטיביות, המאפשר דיון חי בין המחבר לבין המעיינים.
  • מיידיות: המאמר מתפרסם מיד עם השלמת עריכתו, ואינו תלוי בהוצאה לאור של גליון.
  • המשך התפתחות: בניגוד למאמר כתוב, מאמר בקיוונים אקדמיים פתוח לשינויים, ויכול להוסיף רבדים גם לאחר שהתפרסם.
  • דינאמיות: המנגנון מאפשר בניית גיליונות נושא על פי בחירת הקורא.

לעומת חלק גדול מכתבי העת האלקטרוניים, מתאפיין קיוונים אקדמיים במאמרים הממחישים את צורות הביטוי החדשות המתאפשרות בעיתון מקוון: מאמרים היפרטקסטואליים ועתירי מדיה, ניצול קול ותמונה להעצמת המסר המחקרי כגון השמעת ראיונות שהוקלטו במהלך המחקר, והקראת קטעים משמעותיים בקול המחבר מלווים בניתוח האינטונצייה. צג המחשב מאפשר גם ניצולו להמחשות ויזואליות ולמעבדת התנסות. מראי המקומות מקוונים בחלקם, ומאפשרים מעבר מיידי להרחבה ולהעמקה.

קיווני חשיבה הוא מדור של קיוונים אקדמיים הכולל מאמרים בתחומי דעת שונים שהוערכו על ידי עמיתים ונמצאו ראויים לפרסום ומתאימים בתוכנם ובצורת הגשתם למדיום המקוון. עם זאת המאמרים הכלולים בקיווני חשיבה לא עברו תהליך שיפוט אקדמי.