דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

​אמנו רחל וגאולת ישראל ומורשתה בשירה

טליה הורוביץ


'מִנְעִי קוֹלֵךְ מִבֶּכִי, וְעֵינַיִךְ, מִדִּמְעָה'


קבר רחל
רישום מאת הצייר האנגלי צ'רלס וילסון משנת 1880

תקציר

יסודותיה של המסורת, הרואה ברחל אמנו שותפה לתהליך הגאולה ומחוללתו, בפשוטם של כתובים – בירמיהו ל"א 16-14, ובפרשנות מדרשית, המצויה גם בפירוש רש"י לבראשית מ"ח 7.
עניינו של המאמר בפירוט ובפירוש שותפות זו, כפי שהיא מתגלה ברבדים גלויים וסמויים של כתובי מקרא, ובזיקתם של כתובים אלה – אגב הדגשת תפקידה של רחל בהם – לשש יצירות פואטיות – ארבע עממיות ושתיים ספרותיות.
בפשוטו של ירמיהו ובמדרש, המשלים את פעריו, אין פעילה ממנה. כך נרמז על-פי הפרשנות גם בבראשית מ"ח 7. השירים 'מאמע רוחעל' מאת משה צבי וינטרוב ו'מאמע רחל', מאת אייבי רוטנברג שותפים לעיצובה של רחל אמנו בדרך זו.
עידן רייכל מעיד שניתב את רחל אמנו לפעולה למען גלעד שליט, שנשבה ליד עזה בידי פעילי חמאס, ולמען שבויי מלחמת לבנון השנייה, אהוד גולדווסר ואלדד רגב (לדאבון לב, אינם בין החיים, גם לא היו, כידוע, בין החיים, בשעה שכתב והלחין את שירו, אך עדיין לא ניתנה אז לעובדת אינותם גושפנקה חוקית), אף כי מילות השיר מאפשרות הבנה רחבה יותר, שאינה תלוית זמן ומקום.
גם מאיר אריאל מהלך בנתיב דומה. אף הוא חושף אם לוחמת עד חורמה. נוסף על כך, הוא מעניק משמע לאומי לעצמים הקשורים באירוע קונקרטי שהתרחש בשלב מוקדם בחיי רחל, ולא רק לאחר מותה הפיזי.
לעומת ארבע יצירות אלה, 'מאמע רוחעל' מאת יהושע דולב ו'שיר אמנו רחל' מאת אורי צבי גרינברג מציגים רחל שׁוֹנָה, מצב שונֶה וזיקה הפוכה לכתובים הקלסיים – קבועה, וממילא פסימית – אצל הראשון, וזמנית, ועל-כן אופטימית – אצל האחרון.

מילות מפתח
רחל אמנו; בראשית מ"ח 7; ירמיהו ל"א 16-14; איכה רבתי פתיחתא כ"ד; מאמע רוחעל; מאמע רחל; בגידה; שיכחה; קינה; משה צבי וינטרוב, אייבי רוטנברג, מאיר אריאל, עידן רייכל, יהושע דולב, אורי צבי גרינברג.

 
אושר לפרסום: כ"ח בתמוז תשס"ט - 20.07.09
התפרסם: י"ד בטבת תש"ע - 31.12.09
נכתב ע"י: טליה הורוביץ | bhoro@bezeqint.net
אודות המחברת
טליה הורוביץ
בעלת תואר דוקטור לפילוסופיה במקצוע ספרות עם ישראל (אוניברסיטת בר אילן, 1990). מרצה וחוקרת בתחומי ספרות ומקרא וּמה שביניהם. חברת מועצה אקדמית עליונה וחברת-הנהלה במכללת שאנן. חברת צוותי היגוי ופיתוח נושאי הוראה בין-תחומיים. חברה בפורומים בין-מכללתיים ומרצה בכנסים מדעיים בין-מכללתיים ובין-אוניברסיטאיים, ומרכזת תוכנית לימודים לתואר שני בהוראת תנ"ך בראי הפרשנות היהודית לדורותיה במכללת שאנן.


קיוונים אקדמים