דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

​מחקר והערכה

הרצאה של הסופרת והחוקרת פרופ' עמיה ליבליך

כמדי שנה, התמחות מחקר והערכה מזמינה את פרופ' עמיה ליבליך להציג את מחקריה בפני המתמחים במחקר. בעת שהיא מציגה את מחקריה החדשים היא מגוללת בפנינו סיפורי חיים של אנשים ושל יישובים מיוחדים, עולים היבטים שונים, דילמות אתיות, ואנו נחשפים לאופן שבו סיפורי חיים הופכים למחקר אקדמי.

השנה הצטרפו להרצאתה גם חברי ההתמחות בכתיבה. פרופ' ליבליך חשפה בפנינו את מחקרה החדש והמרתק על אנשים החיים בעוני אף שהם עובדים, ועל פי רוב בעלי תארים אקדמיים. אין זה קל לחוקר לחשוף מחקר בתחילת דרכו, ועל אחת כמה וכמה נדרשת מידה רבה של אומץ ופתיחות להציג מחקר איכותני הנמצא בעיצומו, משום שמדובר במתודולוגיה שאינה תמיד מוכרת. שמענו חלקים מרתקים ממחקרה; על אנשים שהיו בעלי קרירה ואיבדו את רכושם; על מהלכי חיים שגרתיים שהובילו למצוקה כלכלית; על רגעי האור וההומור בחייהם של המרואיינים.

נושא מחקרה של פרופ' ליבליך והתיאורים שהביא העלו תהיות ושאלות שונות. חלקן אופייניות אולי למקרים שבהם שומעים על אנשים שגורלם לא שפר עליהם. האם אנו שונים מאנשים אלה? האם גם חיינו יכלו להתגלגל באופן כזה? מן השאלות עלה הצורך להבין את הדמויות, וגם לחפש את השונות בינינו לבינן הדמויות - אולי כדי להצדיק את התחושה כי "לנו זה לא יכול לקרות".
השאלות עסקו בהבנה של מושג "העוני". מיהו עני? האם מצב כלכלי דחוק הוא עוני? האם מי שגר בשכירות בתל-אביב יכול להיקרא "עני" ? מה האם מי שמגדיר את עצמו כעני הוא אכן עני? והאם מי שאינו מוכן להיקרא "עני" בהכרח איננו כזה? לזה גם מצטרף הקושי לאתר מרואיינים המגדירים עצמם כמתאימים למחקר (ובהזדמנות זאת - אם אתם מכירים אנשים שרוצים להתראיין - אנא הפנו אותם לפרופ' ליבליך).

שאלה נוספת שעלת, היא מידת הקשר בין סיפור החיים לבין תהליכים שהתרחשו ב"מציאות", והחשיבות שיש - אם בכלל - לקשר זה בין הסיפור לבין "תמונת המציאות"? במחקר נרטיבי סיפור החיים כפי שהמרואיין מספר אותו הוא המעניין, ולרוב אין בוחנים את הקשר של הסיפור להוויה היום-יומית. ובכל זאת, נשאל אם אין חשיבות כלשהי להיבט זה?
כולנו נשארנו תוהים על אודות עולמם של המרואיינים; תחושותיהם וחוויותיהם של אנשים שהמצוקה הכלכלית נכחה בחייהם, וחלקם מאתגרים את השבעים יותר. היה מרתק לשמוע על תהליך היווצרותו של מחקר, ואנו כבר מחכים ששנה הבאה, לשמוע על ההתפתחות של המחקר - ואולי על מחקר חדש.


חזרה לדף הפתיחה