דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

ספרות באוויר הפתוח: ללמוד ולחוות ספרות מחוץ לכתלים

ייחודיות הסדנה

הסדנה תכלול שלושה טיולים בעקבות יוצרים, יוצרות ויצירות. הטיולים עוסקים בטקסט אך העיסוק נעשה בחוץ, ליד מקומות שנזכרים ביצירה או מקומות מהביוגרפיה של כותבה. החוץ, על רעשיו ומסיחיו, מתגלה כזירה שיוצרת שדווקא קשב עמוק ומאפשרת מגע עם היצירה ועם הנפש.

הנושאים

ניצוצות מכוכבים אבודים: בעקבות משוררות שנות העשרים - רחל, אסתר ראב, יוכבד בת מרים ואלישבע


ב-1925 כתבה המשוררת רחל מכתב לאחותה שושנה ודירגה בו את ארבע המשוררות העבריות הבולטות, כולל היא עצמה. בטיול נבחן את הדירוג ונלך בעקבות סיפורי חייהן הדרמטיים של ארבע המשוררות: נפתח במבט אל הים ובסיפור חייה העצוב והיפה של המשוררת רחל; נלך אל המקום שבו עמדה הווילה הוורודה והמפוארת של אסתר ראב - המשוררת הארצישראלית הראשונה, הנועזת, המינית, שהקדימה את זמנה; נתוודע לשירתה הייחודית של יוכבד בת מרים, שגזרה על עצמה נדר שתיקה עם מותו של בנה בקרב; ונסיים בסיפור התקבלותה הבעייתי של אלישבע, הלא יהודייה, שכמו רות ניסתה לחבור אל העם היהודי - ולא בטוח שהצליחה. סיפורי החיים משולבים בקריאה משירי המשוררות, בסיפור יחסי הגומלין ביניהן ובהשמעת שיריהן המולחנים והקלטות נדירות.

ביאליק וטשרניחובסקי - אהבות אסורות: בעקבות המשוררים ח"נ ביאליק ושאול טשרניחובסקי

ביאליק וטשרניחובסקי - שני שמות שהולכים יחד. שני גיבורי תרבות. וגם - שני אנשים פרטיים שחוו תסכול והחמצה ושילמו על כך מחיר נפשי. בסיור יסופר על השניים האלה: מה היו בתי הגידול שלהם וכיצד עיצב התא המשפחתי את אופיים ואת שירתם? נספר על תהליך עלייתם על במת התרבות העברית: כיצד תגובתו המדהימה של ביאליק לפרעות קישינוב עשתה אותו לשופר העם היהודי; ומדוע טשרניחובסקי, שכתב שירי טבע ואהבה חושניים, נתפס כ"שאול" מעמים אחרים.
נסייר בעקבות שני ענקי השירה: נלך ברחובות שהם הלכו בהם, נקרא את השירים שהם שוררו, נאזין להם ונשיר אותם, ונפתח צוהר לסערות הרגשיות שחוו. נתחיל את הסיור בגן מאיר ונסיימו בפנתיאון - בית הקברות הישן ברחוב טרומפלדור.

במקום הכי נמוך בתל-אביב

נסייר בחצר האחורית של תל-אביב - שכונת נווה שאנן, התחנה המרכזית, העיר השחורה. מבעד לספרות נקרא את מצוקתו ואת זעמו של האזור. בתוך כך נתוודע לשירה אתנית, מזרחית, מעמדית, אשר הזעם שבה מעלה הרהורים נוקבים על אודות התרבות והחברה הישראלית.


היקף: 15 שעות אקדמיות
מועדים: ימי שלישי 4 באפריל, 16 במאי, 6 ביוני 2017, בשעות 13:30-9.30
עלות: 450 ₪ (מתוכם 100 דמי הרשמה)
מרצה: ד"ר מימי חסקין, ראש החוג לספרות במכללת סמינר הקיבוצים, חוקרת ספרות ומדריכת טיולים ספרותיים


לפרטים נוספים

מינהל לומדים:
טל: 03-6901426/401, פקס: 03-6901481

רכזת היחידה
דנה כהן 03-6988622 danac@macam.ac.il

 (מוסתרת) הרשמה

ספרות באוויר הפתוח, תשלום מלא

ספרות באוויר הפתוח, דמי הרשמה

טופס התעניינות (לקבלת פרטים נוספים בלבד)