דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

​​​מודעות קשובה (מיינדפולנס - Mindfulness) וחקר מוח בחינוך

מיינדפולנס מוגדר כתשומת לב המופנית באופן שיטתי ולא ביקורתי לחוויות השונות המתרחשות בזמן אמת, תוך מתן דגש על חושים, תחושות גוף, מחשבות ורגשות. אפשר לפתח מיינדפולנס באמצעות אימון בן שבועות אחדים. אימון במיינדפולנס מפתח מודעות עצמית ומחזק את צוותי הקשב במוח. הוא עוזר לחשוף ולשנות דפוסי חשיבה והתנהגויות אוטומטיות ומשפר את יכולת הוויסות הרגשי.

בשני העשורים האחרונים נערכו אלפי מחקרים מדעיים על מיינדפולנס בתחומי הבריאות, הפסיכולוגיה ומדעי המוח, ולאחרונה גם בתחום החינוך. הממצאים מורים כי אימון בן כמה שבועות במיינדפולנס מביא לשינויים משמעותיים במגוון רחב של תחומים הקשורים לאיכות חיים ולשלומות (well being). המחקרים מראים כי האימון מוביל לטיפוח איכויות דוגמת נוכחות, קשב והקשבה, התבוננות ומודעות עצמית, אמפתיה, חמלה ויכולת להבנת האחר, והפחתת מתח, חרדה ודיכאון. מחקרי מוח רבים מעידים על שינויים מיטיבים בתפקוד ובמבנה של המוח.

יתרה מכך, יכולות אלו נמצאו רלוונטיות וחשובות לארגז הכלים החינוכי, בייחוד בעידן הנוכחי ולאור האתגרים והשינויים הפוקדים את מערכת החינוך, ובהם עלייה בהיקפן של בעיות קשב ולקויות למידה.

 

בכל שיעור יהיה חלק עיוני וחלק חווייתי ומעשי.

במישור התיאורטי נלמד על המנגנונים המוחיים והפסיכולוגיים הקשורים לתרגול מיינדפולנס, ועל תרומתו של חקר המוח העדכני להבנה של הקשר ביניהם לבין רווחה אישית. עוד ניגע ונדון באדפטציה של הגישה למערכות החינוך בעולם ובישראל.

 

בחלק המעשי של הקורס המשתתפים יתנסו מדי שיעור בתרגול מיינדפולנס וברכישת המיומנויות הייחודיות לגישה. נוסף לכך, המשתתפים יתבקשו לבצע בין המפגשים תרגול יומי קצר בעזרת קלטות שיקבלו.

 

מטרות הסדנה

1.      הקניית מיומנויות התרגול האישי של המשתתפים.

2.      הקניית כלים להרחבת יכולותיו של המורה לנוכחות קשובה.

3.      הקניית כלים להרחבת היכולות לוויסות רגשי ולהתמודדות עם מצבי לחץ ומשבר בקרב כלל אנשי החינוך.

4.      הרחבת היכולת לייצר סביבה חינוכית מיטבית המאפשרת למידה והתפתחות.

5.      רכישת ידע אקדמי עדכני מתחום חקר המוח והפסיכולוגיה הרלוונטי לעבודתו של המורה.

היקף: 10 מפגשים בני 6 שעות, סה"כ 60 שעות אקדמיות

מועד: ימי רביעי בשעות 15.00-10.00, החל ב-12.12.2018

עלות: 1,700 שקלים

 

 

על המנחים:

עמוס אבישר - מנהל הפעילות בקהילה במכון מודע למיינדפולנס מדע וחברה במרכז סגול למוח ותודעה בבינתחומי הרצליה; מורה לשעבר; מפתח ומנהל השתלמויות במיינדפולנס וחקר מוח למורים.

חנן יפת - עובד סוציאלי קליני M.A.; רכז השתלמויות במכון מודע למיינדפולנס מדע וחברה במרכז הבינתחומי הרצליה; מנחה ומטפל בגישת מיינדפולנס.

לפרטים נוספים ולהרשמה

 

מינהל לומדים:
טל' 03-6901426/401, פקס 03-6901481

רכזת היחידה:

דנה כהן 03-6988622 danac@macam.ac.il

 

​ 


טופס התעניינות (לקבלת פרטים נוספים בלבד)